Mitkä ovat mekaaniset ehkäisymenetelmät?mekaaniset ehkäisymenetelmät, tunnetaan myös barrier-ehkäisyvälineinä, ovat laitteita, jotka luovat fyysisen esteen siittiöiden ja munan välille.

Tämäntyyppisiä ehkäisyvälineitä käytetään raskauden ja tiettyjen sukupuolitautien ehkäisemiseen. 

Tämäntyyppiset ehkäisymenetelmät ovat hyvä vaihtoehto, jos et halua käyttää hormoneja tai et halua suorittaa intrauteriinista laitetta. Toisin kuin muut menetelmät, mekaaniset ehkäisyvalmisteet eivät rajoita seksuaalisen yhdistyksen tapahtumista.

Raskauden ehkäisemiseksi on käytettävä ehkäisymenetelmiä. On olemassa useita erilaisia ​​ehkäisymenetelmiä, kuten kondomeja, rytmimenetelmää, ehkäisymenetelmiä ja intrauteriinisia laitteita..

Kun puhutaan ehkäisymenetelmän tehokkuudesta, joskus käytetään erilaisia ​​arvoja, kun niitä käytetään "ihanteellisesti"; tämä tarkoittaa juuri sitä, miten he olivat suunnitelleet sitä, miten henkilö käyttää sitä yleisesti.

Yksi mekaanisten ehkäisyvalmisteiden eduista on, että ne eivät vaikuta miesten ja naisten tulevaan hedelmällisyyteen. Näitä menetelmiä käytetään vain seksuaalisessa toiminnassa ja ne eivät häiritse asiaan liittyvää elämäntapaa.

Lisäksi ne eivät vaikuta terveydentilaan, ja monet niistä ovat saatavilla ilman reseptiä.

Suurin haittapuoli on, että näiden ehkäisyvälineiden tehokkuushäiriöt ovat yleensä korkeammat kuin muilla ehkäisymenetelmillä.

Luettelo mekaanisista ehkäisyvälineistä

Miesten kondomit

Miesten kondomi on luultavasti suosituin mekaaninen ehkäisymenetelmä maailmassa. Kondomi on kansi, joka on suunniteltu kattamaan pystysuora penis.

Se toimii tarjoamalla este seksuaaliseen suhteeseen osallistuvien henkilöiden välillä; tämä tarkoittaa, että kehon nesteitä, kuten siemennestettä tai verta, ei jaeta.

Tämän seurauksena raskauden ja lisääntymistien infektiot, mukaan lukien HIV ja AIDS, voidaan estää.

Useimmat kondomit on valmistettu lateksista. Jotkut kondomit on peitetty kuivalla voiteluaineella tai spermisidillä. Myös koot, muodot, värit ja tekstuurit ovat hyvin erilaisia.

Kun kondomeja käytetään johdonmukaisesti ja oikein, kondomit voivat olla melko tehokkaita raskauden estämisessä. Pariskunnille, jotka käyttävät kondomia kussakin sukupuolisuhteessa, raskauksien esiintymistiheys on noin 3% ensimmäisen käyttövuoden aikana.

Kondomeja, jotka ovat vanhentuneet tai jotka ovat vahingoittuneet pakkauksissaan, ei saa koskaan käyttää, koska ne eivät ole tehokkaita.

Kun pakkaus avataan, tulee olla varovainen, etteivät kondomi avaudu tai aiheuta aukkoa. Yksi tämän menetelmän eduista on, että hedelmällisyys palautuu heti kun kondomi poistetaan.

Jotta kondomit olisivat tehokkaita, ne on sijoitettava ennen ensimmäistä sukupuolielinten yhteyttä ja niitä on käytettävä seksuaalisen teon loppuun asti. Lisäksi ne on vaihdettava jokaisen yhdistyksen jälkeen.

Naisten kondomit

Naisten kondomi on joustava, ohut muoviputki, joka on sijoitettu emättimen sisään. Putken suljetussa osassa oleva pehmeä rengas peittää kohdunkaulan sukupuoliyhteyden aikana ja pitää sen emättimen sisällä.

Toinen rengas avoimen osan putkessa pysyy emättimen ulkopuolella ja peittää osittain huulien alueen.

Naisten kondomi auttaa suojelemaan ihmisiä raskauden ja sukupuoliteitse tarttuvien infektioiden varalta; on ainoa naisten ehkäisymenetelmä, joka sisältää suojan sukupuoliteitse tarttuvia sairauksia vastaan.

Naisten ja miesten kondomeja ei pitäisi käyttää samanaikaisesti. Muodostunut kitka voi aiheuttaa repeämiä tai liukastumia, mikä poistaa molempien menetelmien ehkäisymenetelmän.

Kuten urospuolinen kondomi, naaras kondomi muodostaa esteen yksilöiden välillä sukupuolen aikana, niin että kehon nesteitä ei jaeta. Tämä mahdollistaa raskauden ja sukupuoliteitse tarttuvien tautien ehkäisyn.

Naisten kondomeja voidaan lisätä enintään kahdeksan tuntia ennen yhdyntää ja ne ovat tehokkaita vain ennen yhdyntää. On varmistettava, että kondomia ei käännä ja että suljettu rengas peittää kohdunkaulan.

Tämä menetelmä on hyvä vaihtoehto lateksille allergisille ihmisille, koska naisten kondomit ovat lähes aina muovia.

himmennin

Tämä estomenetelmä on pieni kupolimainen kuppi, joka on valmistettu lateksista ja jossa on joustava rengas, joka sopii kohdunkaulan päälle.

Tämä työkalu toimii fyysisenä esteenä siittiöiden pääsyyn kohduun. Kalvoja käytetään yleisesti spermisidien kanssa.

Vaikka kalvot ovat suhteellisen tehokkaita, ne ovat hyvä ehkäisymenetelmä naisille, jotka eivät voi käyttää muita menetelmiä terveyden tai elämäntavan vuoksi.

Se on pestävä saippualla ja vedellä jokaisen käyttökerran jälkeen ja se voi pysyä emättimessä 24 tunnin ajan lisäyksen jälkeen. Tehokkuuden lisäämiseksi on suositeltavaa vaihtaa kalvo joka toinen vuosi.

Intrauteriinilaite

Intrauteriiniset välineet ovat ehkäisymenetelmiä, jotka ovat tavallisesti T: n muodossa ja jotka sijoitetaan kohtuun raskauden estämiseksi. Ne ovat melko tehokkaita ja turvallisia; kerran poistettu, vaikka pitkäaikainen käyttö, hedelmällisyys palaa normaaliksi.

Ne voivat olla sekä hormonaalisia että ei-hormonaalisia. Kupari-laitteet estävät hedelmöityksen. Kupari toimii kuin spermisidi kohdun sisällä; sen läsnäolo lisää kuparionien, prostaglandiinin ja valkosolujen tasoa kohdun ja tubalien nesteissä.

sieni

Se on sieni, joka estää kohdunkaulan siten, että siemenneste ei pääse sisään; Sitä käytetään yleensä spermisidin kanssa. Se voidaan lisätä välittömästi ennen seksuaalista tekoa tai jopa 24 tuntia ennen. Se jätetään emättimeen noin 6 tunnin ajan sekoittumisen jälkeen.

Sieni on vähemmän tehokas naisille, jotka ovat toimittaneet emättimen. Naisille, jotka eivät ole koskaan toimittaneet emättimellä, tehokkuusaste on noin 9–12 naista 100: sta naisesta, jotka tulevat raskaaksi ensimmäisen sienen käytön aikana..

Sitä vastoin synnytyksen jälkeen tämä luku kasvaa 20-24 naiselle. Tämä johtuu kohdunkaulan muutoksista emättimen antamisen jälkeen.

viittaukset

  1. Syntymävalvonta Haettu osoitteesta webmd.com.
  2. Ehkäisyn estomenetelmät. Haettu osoitteesta open.edu.
  3. Intrauteriinilaite. Haettu osoitteesta wikipedia.org.
  4. Rintamenetelmät syntyvyyden vähentämiseksi. Haettu osoitteesta webmd.com.
  5. Iud yhteistyössä. Haettu osoitteesta wikipedia.org.
  6. Sienellä. Haettu osoitteesta webmd.com.