Melanie Kleinin elämäkerta, teoria, julkaisut ja työMelanie Klein (1882-1960) oli itävaltalainen psykoanalyytikko. Hän kehitti Sigmund Freudin psykoanalyysiteorian ja oli edelläkävijä lasten psykologisten hoitojen luomisessa.

Klein perusti oman teoreettisen koulunsa lasten psykoanalyysistä ja siitä tuli ensimmäinen eurooppalainen psykoanalyytikko, joka oli osa British Psychoanalysis Society -yhdistystä. Sigmund Freudin tyttären Anna Freudin päävastustaja.

indeksi

 • 1 Elämäkerta
  • 1.1 Lapsuus
  • 1.2 Nuoruusikä
  • 1.3 Lääketieteelliset tutkimukset
  • 1.4 Avioliitto
  • 1.5 Psykologiset ongelmat
  • 1.6 Konfliktit tyttärensä kanssa
  • 1.7 Kuolema
 • 2 Budapest. Hänen alkunsa psykoanalyysissä
 • 3 Siirto Berliiniin. Analyysi alkaa lapsille
 • 4 Lontoo. Hänen uransa vakiinnuttaminen
 • 5 Toinen maailmansota. Freud vs. Klein
 • 6 Melanie Kleinin teoria: keskeiset näkökohdat
  • 6.1 1. vaihe: Lapsianalyysin perusteet
  • 6.2 Toinen vaihe: Masennusaseman käsitteen määrittely
  • 6.3 Kolmas vaihe: skitso-paranoidisen aseman käsitteen määrittely
 • 7 Melanie Kleinin panokset psykoanalyysin teoriaan
  • 7.1 Oedipus-kompleksi ja superegot ilmentyvät varhaisessa iässä
  • 7.2 Masennusaseman käsitteen kehittäminen
  • 7.3 Skitsoparoidoidun aseman käsitteen kehittäminen
 • 8 Kleinianin psykoanalyysin tekniikka
 • 9 Tärkeimmät teokset

elämäkerta

lapsuus

Melanie Klein syntyi 30. maaliskuuta 1882 Wienissä. Hänen isänsä, Moriz Reizes, juutalaisten ortodoksisen perheen poika, opiskeli lääkäriksi perheensä uskonnollisten vakaumusten edessä.

Moriz meni naimisiin Libussa Deutschin kanssa, joka oli houkutteleva ja älykäs nainen Slovakiassa kaksikymmentä vuotta nuorempi kuin hän. Tästä avioliitosta syntyi neljä lasta; Emilie, Emmanuel, Sidonie ja pieni Melanie.

Elokuvantekijä Phyllis Grosskurth pelastaa kirjansa Melanie Klein, joitakin katkelmia kuuluisan psykoanalyytin elämästä. Niissä Melanie tunnustaa, että hänen saapumisensa oli odottamaton, mutta hän ei koskaan tuntenut saaneensa sitä vähemmän rakkautta. Näissä kappaleissa hän puhuu myös siitä, kuinka hänen sisarensa Sidonien kuolema vaikutti, kun Melanie oli vain neljä vuotta vanha.

Sidonie kuoli kahdeksan vuotta scrofulaa, eräänlaista tuberkuloosia. Pikku Melanie tunsi olevansa hyvin kiinni sisarensa kanssa ja muistutti häntä aina suurella ihailulla siitä, että hän oli opettanut luku- ja aritmeettisia taitojaan.

nuoruus

Vuonna 1898, 16-vuotiaana, Melanie lähti tenttinsä lääketieteen käyttöön. Nämä suunnitelmat lopetettaisiin pian, sillä ensi vuonna hän tapaa tulevan miehensä Arthur Stevan Kleinin, joka on toinen serkku Zürichissä kemian tekniikkaa opiskelevasta äidistä..

Vuonna 1900 hänen isänsä Moriz Reizes kuolee 72-vuotiaana. Samana vuonna hänen sisarensa Emilie avioitui tohtori Leo Pickin kanssa. Moriz Reizesin kuolema vapautti kriisin Melanielle ja hänen perheelleen.

Kaksi vuotta myöhemmin, vuonna 1902 hänen veljensä Emmanuel kuoli sydänkohtaukseen Genovassa, vain 25 vuotta. Tämä kuolema merkitsi Melanien koko elämänsä ajan, koska hän oli hyvin lähellä vanhempaa veljeään.

Lääketieteellinen tutkimus

Emmanuel rohkaisi Melaniea opiskelemaan lääketieteen ja auttoi häntä pääsemään Wienin kuntosalille. Itse asiassa Melanie, hän tunsi syyllisyytensä koko tämän kuoleman elämän.

Phyllis Grosskurthin kirjassa kerrotaan, kuinka Emmanuel tuhosi itsensä ennen Melanien alkuainetta Arthuriin. Emmanuel kärsi kuumeesta vain kahdentoista vuoden ajan, mikä johtui todennäköisesti aiemmasta tuberkuloosista.

Nämä terveysongelmat johtivat siihen, että hän jätti akateemiset opinnot ottamaan bohemian elämäntavan, joka oli merkitty alkoholilla ja huumeilla. Silti Melanie tunsi olevansa aina vastuussa kohtalosta, joka vei veljensä elämän ja ajatteli, että näin hän olisi halunnut tuntea hänet.

avioliitto

Kun hän oli 21-vuotias, hän meni naimisiin vuonna 1903 Arthur Kleinin kanssa. Arthurin ja Melanie Kleinin yhteys oli tyytymätön avioliitto. Heillä oli kolme lasta, Melitta, Hans ja Erich.

Melanie Kleinin elämä ei ollut helppoa, sillä se oli merkitty rakkaansa kuolemalla ja lukuisilla masennusepisodeilla, jotka aiheuttivat hermoston ongelman..

Psykologiset ongelmat

Hänen oli pakko käydä psykoanalyyttisiä hoitoja useaan otteeseen. Se oli kuitenkin tämä terveysongelma, joka sai hänet tuntemaan ammatinsa, koska häntä hoitaneiden ammattilaisten joukossa he löysivät Sándor Ferenczin tai Karl Abrahamin.

Vuonna 1914, kun hän kiinnostui psykoanalyysin kurinalaisuudesta, hänen miehensä marssi sotaan ja hänen äitinsä Libussa kuoli syöpään.

Henkilökohtainen ympäristö ei koskaan hymyili hänelle. Usean sovittelun jälkeen Melanie ja Arthur Klein erosivat toisistaan. Hän ei tiennyt toista vakaa paria, paitsi rakastaja, Chezkel Zvi Kloetzel, naimisissa oleva mies, joka päätyisi pakenemaan Palestiinaan väkivallasta, joka otti antisemitistisen liikkeen Euroopassa.

Konfliktit tyttärensä kanssa

Suurin isku perhetasolla olisi tullut myöhemmin omasta syntymänsä ja ainoan tyttärensä Melitta Schmidebergin kädestä. Vaikka alun perin tuki äitinsä perustamia lasten psykoanalyysin periaatteita, hänestä tuli pian Edward Gloverin liittolainen.

Hänen kanssaan hän omistautui äitinsä teorioiden boikotoimiseen Britannian psykoanalyysikunnan kokouksissa. Äiti ja tytär eivät koskaan tulleet tekemään rauhaa.

kuolema

Vuonna 1960 Melanie Kleinille diagnosoitiin anemia ja muutama kuukausi myöhemmin paksusuolen syöpä. Klein joutui käymään läpi operaation, joka, vaikka a priori näyttäisi onnistuneen, sai aikaan useita komplikaatioita. Lopuksi hän kuoli saman vuoden syyskuun 22. päivänä.

Budapest. Hänen alkunsa psykoanalyysissä

Vuonna 1914 puhkesi ensimmäinen maailmansota ja Arthur Klein kutsuttiin riveihin. Samana vuonna Melanie Klein analysoi Freudin läheisen ystävän Sándor Ferenczin kanssa.

Vuonna 1918 hän kuuntelee Freudin lukemista ensimmäistä kertaa työssä Psykoanalyyttisen hoidon etenemislinjat. Se on Unkarin tiedeakatemian viidennessä psykoanalyysikongressissa Budapestissa.

Vuotta myöhemmin heinäkuussa 1919 hän esitteli tutkimuksen viisivuotiaasta pojastaan ​​Erichistä Unkarin psykoanalyysiliitolle. Myöhemmin se palkitaan tämän organisaation jäsenyydellä.

Vuonna 1920 hän osallistuu kansainväliseen kongressiin Haagissa, jossa hän tapaa ensimmäisen kerran Joan Rivièren.

Siirto Berliiniin. Analyysi alkaa lapsille

Vuonna 1921, kun Unkari alkoi hyökätä antisemitistiseen virtaan, Klein muutti Berliiniin. Tästä siirrosta Melanie aloittaa todellisen uransa lapsen psykoanalyytikkona; alkaa hoitaa lapsia, osallistuu kansainvälisiin konferensseihin ja tulee Berliinin psykoanalyysiyhdistyksen jäseneksi.

Hänen ystävyytensä psykoanalyytin Ernest Jonesin kanssa auttoi häntä tässä ammatillisessa nousussa, varsinkin kun hän julkaisee Melanie Kleinin artikkelin, Lapsen kehittäminen (Lapsen kehitys) International Journal of Psychoanalysis. Tämä artikkeli saa ihmiset puhumaan siitä Karl Abrahamille ja Sigmund Freudille.

Tässä vaiheessa Melanie Klein ystävystyy Alix Stracheyn kanssa. Hänen tekemänsä analyysit herättivät kiinnostusta Britannian yhteiskuntaan. Melanie Klein aloittaa sen jälkeen Lontoossa lukemisen sarjan Ernest Jonesin tuella.

Lontoo. Hänen uransa vakiinnuttaminen

Vuonna 1926 hän muutti Lontooseen ja alkoi hoitaa lapsia, mukaan lukien Jones-perheen lapset ja oma pieni poikansa Erich..

Vuonna 1927 hänen tärkein haittajansa Anna Freud kirjoittaa Berliinin psykoanalyysin yhdistykselle lasten analyysimenetelmällä. Hänen esityksensä on hyökkäys Melanie Kleinin lähestymistapaan psykoanalyysiin.

Vastauksena Ernest Jones järjestää symposiumin Britannian yhteiskunnassa samasta aiheesta. Sigmund Freud tulee ottamaan tämän vastauksen henkilökohtaiseksi hyökkäykseksi hänelle ja hänen tyttärelleen.

Lontoossa Melanie yhdistää psykoanalyytikkona ja kansainvälisenä viittauksena tällä alalla. Syyskuussa järjestettävässä Innsbruckin kansainvälisessä nuorisokongressissa hän esittelee artikkelinsa Oedipus-kompleksin varhaiset vaiheet (Oidipus-kompleksin alkuvaiheet).

Klein valitaan Britannian psykoanalyysiyhdistyksen jäseneksi 2. lokakuuta 1927. Vuonna 1932 hän julkaisee suurimman teoreettisen työnsä, TMinulla on lasten psykoanalyysi (Lasten psykoanalyysi), julkaistu samanaikaisesti englanniksi ja saksaksi.

Tänä aikana Melanie Klein osallistuu kongresseihin, joissa hän esittelee teoriansa kehitystä ja selittää masennuksen tärkeitä käsitteitä.

II maailmansota. Freud vs. Klein

Toisen maailmansodan puhkeamisen jälkeen vuonna 1939 Sigmund ja Anna Freud asettuivat Lontooseen.

25. helmikuuta 1942 järjestetään ensimmäinen Britannian psykoanalyysin seuran ylimääräinen kokous. Sen jäsenten välinen vihamielisyys on ilmeinen ja valiokunnan jäsenet on jaettu kahteen ryhmään: freudilaisiin ja Kleinianiin..

Näiden vuosien aikana Anna Freudin johtama Freudin sektori, jota seurasi mm. Melitta, Melanie Kleinin tytär, on sitoutunut hyökkäämään tämän teorioihin. He jopa kyseenalaistavat koulutuksensa psykoanalyytikkona.

Erot teorian ja toisen välillä eivät ratkea vasta vuoteen 1946 asti. Seuran tai sovitteluryhmän (keskiryhmä) muodostuu seuran sisällä, joka yrittää yhdenmukaistaa eroja Freudin ja Kleinin teorian välillä. Vuonna 1947 John Rickman, tämän ryhmän jäsen, valitaan presidentiksi.

Melanie Kleinin teoria: keskeiset näkökohdat

Hannah Segal, kirjassaan Melanie Kleinin työn esittely, jakaa Melanie Kleinin teoreettisen työn kolmeen vaiheeseen:

1. vaihe: Lapsianalyysin perusteet

Aloita artikkelin julkaisemisesta Lapsen kehitys ja huipentuu Lasten psykoanalyysi. Näissä teoksissa Melanie Klein vahvistaa, että Oedipus-kompleksi ja superegot kehitetään lapsen kehityksen varhaisessa vaiheessa..

2. vaihe: Masennusaseman käsitteen määrittely

Tämä käsite selittää sen teoksissaan Osallistuminen manic depressiivisten valtioiden psykogeneesiin (1934) ja Suru ja sen suhde manic depressiivisiin valtioihin (1940).

3. vaihe: skitso-paranoidisen aseman käsitteen määrittely

Tämä ajatus on kehitetty artikkelissaan Huomautuksia joistakin Schizoid-mekanismeista (1946) ja hänen kirjansa Kateus ja kiitollisuus (1957)

Melanie Kleinin panokset psykoanalyysin teoriaan

Oidipus-kompleksi ja superegot ilmentyvät varhaisessa iässä

Melanie Klein jakaa Sigmund Freudin kanssa Oedipus-kompleksin käsitteen, jossa lapsi haluaa ottaa saman sukupuolen vanhemman, perustamalla kumppanin toisen vanhemmansa kanssa..

Freud toteaa, että tämä vaihe tapahtuu kolmen ja viiden vuoden välillä. Sen sijaan Klein uskoo, että tämä monimutkainen tapahtuma tapahtuu aikaisemmin kuin Freudin osavaltiossa, ja ensimmäinen vaihe, jossa lapsi kuvittelee kehosta, jossa isän ja äidin seksuaaliset ominaisuudet yhdistyvät.

Lapsi osoittaa julmia ominaisuuksia, jotka liittyvät suulliseen, anaali- jne., Oman seksuaalisuuden ennusteiden seurauksena.

Melanie Kleinin mukaan tärkeä rooli tässä prosessissa on turhautuminen, jonka lapset kokevat vieroittaessaan tai ottamalla ruokaa ruokavalioon, lukuun ottamatta imettämistä..

Freudilaisen teorian mukaan superego edustaa kulttuurin hankkimia eettisiä ajatuksia, kun Oidipus-kompleksi on voitettu. Melanie Klein lisää joitakin muutoksia tähän käsitteeseen, koska hän uskoo, että superego on läsnä lapsissa, koska he ovat syntyneet tai imettävät. Hän toteaa myös, että superego on yhteydessä syyllisyyden tunteeseen, joka tapahtuu Oidipus-kompleksin aikana..

Masennusaseman käsitteen kehittäminen

Lyhyesti sanottuna voidaan sanoa, että kyseessä on toistuva ajatus lapsesta. Se ilmenee ensimmäistä kertaa puolentoista vuoden elämää ja liittyy lapsen ahdistukseen, koska pelko menettää rakkaan esineen, joka on yleensä äiti.

Skitsoid-paranoidisen aseman käsitteen kehittäminen

Se on vaihe ennen masennusta. Sitä esiintyy vauvan elämän ensimmäisinä kuukausina, vaikka se voi tulla uudelleen esiin lapsen kehityksen myöhemmissä jaksoissa. Lapsi kohtaa äidin rintakehänsä keskellä, jota hän pitää "hyvänä rinnana", kun hän syö ja "huono rinnassa", kun hän ei.

Tässä vaiheessa vauvan huolenaihe johtuu huolesta omasta selviytymisestään, eikä pelosta menettää äiti kuin masennusasennossa. Tässä vaiheessa vauva alkaa tulla erilliseksi äidistä.

Voit mennä syvemmälle Melanie Klein -teorian käsitteisiin klikkaamalla tästä.

Kleinianin psykoanalyysin tekniikka

Vaikka Melanie Kleinin tekniikka perustuu Sigmund Freudin tekniikkaan, on olennainen ero: kliininen havainto. Toisin kuin Freud, se perustuu enemmän havaintoihin kuin käsitteiden ottoon.

Tärkeimmät teokset

Melanie Kleinin teorian psykoanalyysiä koskevat päätyöt on ryhmitelty neljään osaan.

-Rakkaus, syyllisyys ja korjaus ja muut teokset 1921-1945 ("Rakkaus, syyllisyys ja korjaus ja muut teokset 1921-1945")

Tässä julkaisussa kerätään artikkeleita lasten huolenaiheista, Oedipus-kompleksista ja muista myöhemmistä töistä masennustiloissa..

-Lasten psykoanalyysi ("Lasten psykoanalyysi")

Julkaistu vuonna 1932. Kerää Melanie Kleinin suorittama lapsianalyysitekniikka.

-Kateus ja kiitollisuus ja muut teokset 1946-1963 ("Kate ja kiitollisuus ja muut teokset 1946-1963")

Tässä kerätään skitsoparoidoidun aseman käsite.

-Lapsianalyysin kertomus("Lapsen psykoanalyysin tarina")

Tämä määrä julkaistiin posthumously, vuonna 1961. Siinä Melanie Klein kerää psykoanalyysin istunnot kymmenen-vuotiaan lapsen kanssa.

Melanie Kleinin muita töitä voi nähdä sen perustuslain sivulla.